Kategorizace zařízení agroturistiky a venkovské turistiky ČR

vznikla jako důsledek revize a úpravy doposud používaných standardů ubytování v soukromí (platných do roku 2016), kde bylo úzce provázáno ubytování v soukromí a doplňkové služby charakteristické pro agroturistiku a venkovskou turistiku. Tento stav již nevyhovoval vývoji v tomto segmentu služeb.

Kategorizace zařízení agroturistiky a venkovské turistiky ČR je navržena tak, aby se stala „nadstavbou“ nejenom pro ubytování v soukromí, ale i pro ubytovací zařízení s větší kapacitou a rovněž pro zážitkové programy bez ubytování.

Materiál Kategorizace slouží jako pomůcka pro zařazování zařízení poskytujících služby agroturistiky a venkovské turistiky do příslušných kategorií dle minimálních stanovených požadavků s cílem zlepšení orientace hostů, tedy zlepšení ochrany spotřebitele, cestovních kanceláří a agentur, zvýšení transparentnosti trhu služeb agroturistiky a venkovské turistiky a v neposlední řadě ke zkvalitnění služeb agroturistiky a venkovské turistiky.

Požadavky jsou uváděny jako minimální. Kategorizace nenírnobecně závazným právním předpisem a je na samotném provozovateli zařízení,rnzdali certifikaci podstoupí, či nikoliv.

Účelem tohoto standardu je podpořit kvalitu ve službách agroturistiky a venkovské turistiky a Svaz venkovské turistiky a agroturistiky,z.s. si je vědom odpovědnosti za kvalitativní rozvoj poskytovaných služeb.

Požadavky tohoto standardu jsou formulovány tak, aby jejich aplikace přinesla užitek jak zákazníkům, tak i provozovatelům služeb agroturistiky a venkovské turistiky v ČR.

Kategorizace je platná od 28. 2. 2017.

Kategorie

Dovolená na statku – služby agroturistiky spojené s ubytováním které poskytuje výhradně zemědělský podnikatel.

Dovolená na venkově – služby venkovské turistiky spojené s ubytováním.

Zážitky na venkově – zážitkový pravidelně se opakující program bez ubytování, který se týká minimálně jednoho okruhu z následujících témat:

• zemědělství,

• lesnictví,

• víno, ovoce, zelenina,

• zahradnictví,

• bylinky, přírodní zahrady

• příprava potravin,

• regionální řemesla,

• činnosti související s krajinou, ochranou přírody, domácí faunou a flórou,

• umění a kultura,

• zdraví.

Postup získání certifikátu a klasifikačního znaku

1. Zájemce o certifikaci a přidělení značky jedné z kategorií Dovolená na statku, Dovolená na venkově a Zážitky na venkově se seznámí s platnou verzí standardu Kategorizace zařízení agroturistiky a venkovské turistiky ČR.

2. Zájemce vyhodnotí stávající nabídku služeb a vybavení svého zařízení a vybere si odpovídající kategorii. V případě zjištění rozdílů mezi aktuálním stavem a požadavky standardu, odstraní zjištěné nedostatky či rozdíly. Se svými dotazy se žadatel může obrátit písemně či telefonicky na sekretariát Svazu venkovské turistiky a agroturistiky, z.s.

3. Zájemce vyplní elektronickou (písemnou) žádost o certifikaci, sebehodnotící tabulku a čestné prohlášení (všechny dokumenty jsou volně přístupné na www.svazvta.cz) a podepsané (možnost odeslání elektronicky) je zašle na adresu sekretariátu Svazu venkovské turistiky a agroturistiky, z.s.

4. Na základě žádosti a správně vyplněných příloh je žadateli zaslána faktura za certifikaci.

5. Po úhradě faktury za certifikaci na účet Svazu venkovské turistiky a agroturistiky, z.s. je žádosti přidělen komisař, který provede na místě certifikovaného zařízení prohlídku a zhodnocení zařízení a nabízených služeb žadatele. Na místě je sepsán zápis (možnost i elektronický), pořízena fotodokumentace certifikovaného zařízení (exteriér, interiér) a vydáno potvrzení o provedené kontrole na místě.

6. Certifikační komise rozhodne o udělení certifikátu a značky.

7. Po splnění všech podmínek vztahujících se k certifikaci je žadateli zaslán certifikát a samolepka (tabulka), která bude viditelně umístěna při vstupu do zařízení (dveře, vývěska apod.).

PRO ZÁJEMCE O CERTIFIKACI A ZÍSKÁNÍ ZNAČKY DOVOLENÁ NA STATKU, DOVOLENÁ NA VENKOVĚ, NEBO ZÁŽITKY NA VENKOVĚ

dokumenty elektronické certifikace přes
REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ